Dzień: 2020-09-28

Wrzesień- tydzień V

W bieżącym tygodniu będziemy realizować temat kompleksowy: Lisków – nasza mała Ojczyzna. Wybierzemy się w podróż śladami ks. Wacława Blizińskiego poznając bogatą historię Liskowa, zabytki, architekturę oraz instytucje i miejsca użyteczności publicznej. Dowiemy się także, kto stoi na czele naszej gminy i poznamy wykonywane dawniej zawody, takie jak kowal, szewc czy piekarz.

W tym tygodniu nasz temat przewodni brzmi: ,,Lisków-moja mała Ojczyzna”. Poziomki poznają w tym tygodniu postać ks. Wacława Blizińskiego oraz dowiedzą się jak wiele zrobił dla miejscowości Lisków. Wspomnimy również o 150 rocznicy urodzin ks. W. Blizińskiego oraz 120 rocznicy jego przybycia do Liskowa. Wyruszymy w podróż uliczkami naszej miejscowości, poznamy charakterystyczne obiekty i zabytki (Kościół, Przedszkole, Dom Dziecka, Bank, Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa, Żłobek), które przetrwały do dzisiejszego dnia i są one dziełem ks. Wacława Blizińskiego. Odwiedzimy również Izbę Pamięci ,,Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej”. Poznamy wygląd herbu Liskowa oraz dowiemy się, kto jest Włodarzem naszej Gminy. Poziomki utrwalą również adres miejsca swojego zamieszkania oraz dowiedzą się , jak wygląda wędrówka listu do naszego domu.

Wrzesień – Tydzień V

W następnym tygodniu nasz temat przewodni to: „Moja mała ojczyzna – Lisków”, naszym głównym celem będzie zapoznanie dzieci z osobą ks. Wacława Blizińskiego oraz z wydarzeniami historycznymi związanymi ze 150 rocznicą urodzin Prałata ks. W. Blizińskiego i 120. rocznicą Jego przybycia do Liskowa. Stokrotki poznają herb Liskowa, a także główne obiekty znajdujące się w okolicy. Dzieci będą się przedstawiać i podawać swój adres zamieszkania, a także wskazywać różnice między wsią i miastem.

Wrzesień- tydzień V

W tym tygodniu naszym tematem kompleksowym jest „Od ziarenka do bochenka”.

Codziennie jak w domu tak i w przedszkolu zajadamy się nim ze smakiem chrupiącym pieczywem, ale tak naprawdę nie wiemy jak ono powstało…

Omawiany z dziećmi temat będzie miał na celu budzenie szacunku do pracy ludzkiej, uświadomienie znaczącej roli pracy rolnika, młynarza i piekarza, wzbogacenie słownictwa

o nowe określenie np. młyn, zboże, piekarnia itp.

Dzieci zapoznają się z etapami powstawania różnego rodzaju pieczywa.

Aby każde dziecko mogło zabawić się w piekarza – ulepi wybrane przez siebie pieczywo z przygotowanej masy solnej, a następnie pomaluje je farbami.