Wycieczka do Muzeum Okręgowego w Kaliszu

Dnia 10.10.2018 r. o godzinie 9.00 dzieci z grupy „Biedronki” i „Poziomki” pod opieką swoich wychowawców s. Marty Karaś, s. Barbary Olszewskiej, s. Anny Kłos i p. Honoraty Chudzik wyruszyły autokarem do Kalisza na zajęcia edukacyjne „Ciastka, lalki, fortepiany”, które miały miejsce w Muzeum Archeologicznym.

Po przyjeździe do Kalisza udaliśmy się w stronę budynku Muzeum. W progu przywitały nas panie, które prowadziły dla nas warsztaty. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: pierwsza udała się na zwiedzanie wystawy muzealnej, a druga przeszła do dużej Sali, w której rozstawione były stoły i przygotowane miejsca do pracy. Zanim dzieci zaczęły wyrabiać ciasteczka z masy solnej, pani opowiedziała im o fabrykach kaliskich, o tym, co w tych fabrykach było produkowane, przedstawiła historię przemysłu kaliskiego. Po tym wstępie każde dziecko otrzymało swoją tackę i bryłę masy solnej, z której mogło wyrobić własne ciastko. Wielką radość sprawiło wszystkim formowanie „pieczywa”, a na koniec jego ozdabianie. Po ukończonej pracy każdy mógł zabrać swoje dzieło do domu.  Zwiedzając wystawę muzealną poznaliśmy bardziej historię Kalisza, można było zobaczyć makietę miasta z XVII/XVIII w., pani, która nas oprowadzała opowiadała o produkcji lalek,  można było zobaczyć dawne przedmioty, które używane były w codziennym życiu, miały także możliwość dotknąć starego aparatu fotograficznego i zapoznać się z jego działaniem. Po zajęciach i zwiedzaniu wszyscy podziękowali paniom za wyczerpujące przedstawienie historii naszego regionu. Kolejnym punktem wycieczki były zabawy na placu zabaw. Zanim jednak zaczęła się zabawa dzieci zjadły  rogaliki i napiły się herbaty.

Pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach ok. godz. 14.00 wróciliśmy do przedszkola, gdzie czekał na nas pyszny obiad.